Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
FAQ : Szukaj : Użytkownicy : Rejestracja

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Wolny człowiek
Autor Wiadomość
Tomek Płeć:Mężczyzna
Φιλο
Newsman
Φιλο

Dołączył: 25 Gru 2004
Posty: 67
Skąd: Poznań
Poziom: 7
HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 2/16
 12%
PostWysłany: 2005-01-08, 12:16   Wolny człowiek Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Każdy człowiek otrzymuje od Boga jedno życie. Mając do dyspozycji wolną wolę. Może z nim uczynić, co chce. Zło wydaje się łatwiejsze, ale fatalne są jego skutki. Dobro jest trudniejsze, ale daje wiele szczęścia i satysfakcji. Co sądzicie na ten temat ?
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Krytyk Płeć:Mężczyzna
Φιλοσο
Niszczyciel pierdół
Φιλοσο


Dołączył: 25 Gru 2004
Posty: 116
Skąd: Katowice
Poziom: 9
HP: 0/193
 0%
MP: 92/92
 100%
EXP: 16/20
 80%
PostWysłany: 2005-01-08, 15:08   Re: wolny człowiek Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Skąd wiesz, że człowiek otrzymuje od bOGA jedno życie? Hę? Ale pomijając to, dlaczego bÓG dał człowiekowi wolną wolę? Czyli co, po prostu zrobił sobie taką grę i będzie patrzał z góry na nas, jak popełniamy błędy lub czynimy dobro.. hehe
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Tomek Płeć:Mężczyzna
Φιλο
Newsman
Φιλο

Dołączył: 25 Gru 2004
Posty: 67
Skąd: Poznań
Poziom: 7
HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 2/16
 12%
PostWysłany: 2005-01-08, 15:33    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Bóg nie robił sobie żadnej gry. Biblia mówi, że Bóg jest Bogiem miłości. On pragnął stworzyć człowieka, a następnie ludzkość, która by Go kochała. Szczera miłość nie może jednak istnieć, jeżeli nie jest wyrażona w sposób wolny, na zasadzie wolnego wyboru. Dlatego człowiek otrzymał możliwość wyboru między przyjęciem miłości Boga a odrzuceniem jej.
Ta możliwość wyboru sprawiła, że prawdopodobieństwo zła stało się bardzo realne. Kiedy Adam i Ewa okazali nieposłuszeństwo Bogu, nie wybrali oni czegoś, co Bóg stworzył, lecz swoim wyborem wprowadzili na świat zło. Bóg ani nie jest zły, ani nie stworzył zła. Człowiek sam spowodował zło przez egoistyczne wybranie swojej drogi zamiast drogi Boga.
Z powodu tego upadku świat jest teraz nienormalny. Sprawy nie są w takim stanie, w jakim powinny być. Człowiek w rezultacie upadku jest oddzielony od Boga. Przyroda nie zawsze jest życzliwa dlz człowieka i świat zwierząt także może być jego nieprzyjacielem. Istnieją konflikty między człowiekiem a innymi ludźmi. Żadna z powyższych sytuacji nie miała miejsca przed upadkiem. Jakiekolwiek rozwiązanie, które może być przedstawione dla problemów, wobec których stoi ludzkość, musi wziąć pod uwagę, że świat- taki jaki jest teraz- nie jest normalny.
Chociaż zło jest tutaj i jest realne, jest ono także tymczasowe- zło będzie w końcu zniszczone. To jest nadzieja, którą ma każdy wierzący. Nadejdzie nowy świat, w którym nie będzie więcej łez ani cierpienia, ponieważ wszystkie rzeczy będą odnowione ( Ap 21:5). Utracony raj będzie rajem zajętym na nowo. Bóg naprawi całe zło i na zawsze zniszczy je w czasie zamierzonym dla siebie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Arkadiusz
Φ
Φ

Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 4/9
 44%
PostWysłany: 2005-01-09, 08:54    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Na samym początku zaznaczę, że ja wierzę w kogoś kto jest nad nami. Jeszcze nie wiem czy jest On jeden, czy Wielu. Ale wiara czysto chrześcijanska opiera się tylko na nadzieji. Bo przecież Bóg, skoro jest wszechmogący i tak bardzo sprzeciwia sie złu mógł mu zapobiec....

_________________
Jeżeli daj Boże Boga nie ma to dzięki Bogu. A jeżeli nie daj Boże Bóg jest to niech nas Ręka Boska broni!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Archangel Płeć:Kobieta
Φιλοσοφ
Φιλοσοφ


Dołączyła: 28 Gru 2004
Posty: 260
Skąd: Warszawa
Poziom: 15
HP: 0/488
 0%
MP: 233/233
 100%
EXP: 3/35
 8%
PostWysłany: 2005-01-09, 15:42    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Tomek, a czy w chrzescijaństwie z tą wolnością nie jest tak, że własciwie mamy tylko jeden wybór? Albo wybieramy "większe dobro" (o którym juz pisałam" albo wpadamy w nicość? to swego rodzaju determinizm.

Cytat:
Zło wydaje się łatwiejsze, ale fatalne są jego skutki. Dobro jest trudniejsze, ale daje wiele szczęścia i satysfakcji. Co sądzicie na ten temat ?

Myślę, że zło byloby łatwiejsze gdyby człowiek nie miał sumienia Wink A wyrzuty sumienia sa straszne.... Dobro jest zdecydowanie lepszym wyborem, chociaż czasami bywa tak, że i za "dobro" dostajemy po głowie... ale jednak cześciej niesie za soba pozytywne skutki Smile bywają jednak takie sytuacjie kiedy to wybór między dobrem i zlem nie jest wcale taki oczywisty.....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
she_wolf_
Φι
Φι

Dołączył: 14 Lut 2005
Posty: 16
Poziom: 2
HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 6/8
 75%
PostWysłany: 2005-03-17, 21:50    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Hm po pierwsze zycie dotalam od moich kochanych: mamusi i tatusia (i tu kochani moi rodzice Was pozdrawiam i wyrazam swoja wdziecznosc za to ze dzieki Wam tu jestem na tym pieknym swiecie Very Happy )
A po drugie do dalszej czesci Twojego postu moge dodac ze powiedzenie ze zlo jest "latwiejsze" a dobro "trudniejsze" to za duze uproszczenie sprawy
i tyle
Wink
pozdrowionka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Katarin Katev
Φι
Φι


Dołączył: 19 Maj 2005
Posty: 19
Skąd: Tam, gdzie narodził się chaos...
Poziom: 3
HP: 0/44
 0%
MP: 21/21
 100%
EXP: 1/9
 11%
PostWysłany: 2005-05-19, 21:50    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Tomek napisał/a:
Bóg nie robił sobie żadnej gry. Biblia mówi, że Bóg jest Bogiem miłości. On pragnął stworzyć człowieka, a następnie ludzkość, która by Go kochała. .
To, że biblia tak mówi to nie znaczy, że to jest prawda. Z biblią jest jak z legendą. Bóg pragnął stworzyc, człowieka i ludzkośc, no okey... tylko po co? Bo napewno nie tylko dlatego, zeby go kochała i wielbiła, bo byłabym w stanie posunąc się tutaj do określenia "samouwielbienie" A jeśli chodzi o wybór między dobrem i złem i jego związek z wolnością człowieka. Dobro i zło zostało wg. mnie stworzone własnie po to, żeby ograniczyc nasza wolnośc. Wolnośc polega w końcu na tym, żeby robic co się chce i nie byc za to obarczonym żadnymi konsekwencjami. A my wiemy, że jeśli zrobimy źle, to będą problemy, wiec staramy się robic dobrze /no chyba, że czasami już nie wytrzymujemy i robmy źle, bo nam sie tak podoba Very Happy / Bo człowiek ma nie do konca wolną wolę, bo wie, że jeśli zrobi źle to zostanie ukarany. A zresztą co czynie nie dobra i zła ma do "wolności człowieka?"

_________________
....GDYBY NIE BYŁO ZŁA DOBRO BYŁOBY NEUTRALNE....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Krytyk Płeć:Mężczyzna
Φιλοσο
Niszczyciel pierdół
Φιλοσο


Dołączył: 25 Gru 2004
Posty: 116
Skąd: Katowice
Poziom: 9
HP: 0/193
 0%
MP: 92/92
 100%
EXP: 16/20
 80%
PostWysłany: 2005-05-20, 05:40    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Bo człowiek ma nie do konca wolną wolę, bo wie, że jeśli zrobi źle to zostanie ukarany. A zresztą co czynienie dobra i zła ma do "wolności człowieka?"


Nic nie ma Smile, oprócz tego, że to wolność sprawia, że możemy czynić dobro i zło, mamy wybór. Problemem jest to, co rozumiemy przez dobro i zło Wink .
A jeśli czynię zło, to kto lub co może mnie ukarać Katarino? Razz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JaRush
-Usunięty-
Gość
Poziom: 378
HP: 51530316/51530316
 100%
MP: 0/24568549
 0%
EXP: 26045/247964
 10%
PostWysłany: 2005-05-20, 15:11   Dobro i zło, to chyba jedno i to samo ...

Trudno powiedzieć, co jest łatwiejsze, a co trudniejsze, jeśli wziąć pod uwagę to, że dla każdego z nas zło może się kojarzyć różnie, podobnie z dobrem. Zresztą, ktoś już ten temat poruszał na tym forum. Realnie rzecz biorąć podtrzymuję fakt, że wybór dobra wcale nie musi się wiązać z jakąkolwiek religią, może wypływać z samych nas, o czym z kolei pisałem ja, gdzieś na tym forum Wink . Poza tym, gdzieś, na tym forum zapytałem: fajnie, pięknie, według niektórych Bóg jest wrzechmocny, stworzył wszystko, co nas otacza, ale chciałbym się dowiedzieć, SKĄD WZIĄŁ SIĘ BÓG, OD KIEDY ISTNIEJE itp. Question Co do kary za czynienie zła, to nie zgadzam się do końca, odpowiedzialność ponosimy przed sobą samym, niezależnie, czy spotka nas kara z zewnątrz. Poza tym, Panie Krytyk Wink , gdyby Pana córkę (jeśli ją Pan posiada, jeśli nie, to załóżmy na tą chwilę, że takowa jest) zgwałciłby jakiś śmierdziel ze skrzywioną psychiką (odpukać), to nie wierzę, że nie chciałby Pan ukarać tegoż nikczemnika ? Co do wolności wyboru między dobrem a złem - jak najzupełniej się zgadzam. Pozdrawiam.
Powrót do góry
Katarin Katev
Φι
Φι


Dołączył: 19 Maj 2005
Posty: 19
Skąd: Tam, gdzie narodził się chaos...
Poziom: 3
HP: 0/44
 0%
MP: 21/21
 100%
EXP: 1/9
 11%
PostWysłany: 2005-05-20, 21:52    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Krytyk - Za czynienie zła karają nas wszyscy, którzy czują się za nas odpowiedzialni, lub za tą rzecz/osobę, której zło czynimy...

_________________
....GDYBY NIE BYŁO ZŁA DOBRO BYŁOBY NEUTRALNE....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
JaRush
-Usunięty-
Gość
Poziom: 378
HP: 51530316/51530316
 100%
MP: 0/24568549
 0%
EXP: 26045/247964
 10%
PostWysłany: 2005-05-21, 11:54   Wolność ?

Co do wolności, która jest w tym miejscu głównym tematem, to uważam, że człowiek wierzący w jakiegokolwiek boga nie jest człowiekiem wolnym, nie może przecież działać w sposób sprzeczny z założeniami swojej wiary. Tak na prawdę myślę, że nie ma człowieka na 100% wolnego, mogą być tylko ludzie zniewoleni właśnie np. przez religię, bądź ludzie niezależni od wiary w jakiegokolwiek boga, ale zależni od tego wszystkiego, co nas otacza, choć Ci pierwsi są również po części tymi drugimi. Pozdrawiam.
Powrót do góry
Archangel Płeć:Kobieta
Φιλοσοφ
Φιλοσοφ


Dołączyła: 28 Gru 2004
Posty: 260
Skąd: Warszawa
Poziom: 15
HP: 0/488
 0%
MP: 233/233
 100%
EXP: 3/35
 8%
PostWysłany: 2005-05-24, 21:13   Re: Wolność ? Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

JaRush napisał/a:
Co do wolności, która jest w tym miejscu głównym tematem, to uważam, że człowiek wierzący w jakiegokolwiek boga nie jest człowiekiem wolnym, nie może przecież działać w sposób sprzeczny z założeniami swojej wiary. Tak na prawdę myślę, że nie ma człowieka na 100% wolnego, mogą być tylko ludzie zniewoleni właśnie np. przez religię, bądź ludzie niezależni od wiary w jakiegokolwiek boga, ale zależni od tego wszystkiego, co nas otacza, choć Ci pierwsi są również po części tymi drugimi. Pozdrawiam.

Jasne religia to determinizm... albo czynimy jak chce Bóg, albo popadamy w nicość... więc na dobrą sprawe mamy jeden wybór...
Inna sprawa, że żyjąć w społeczenstwie też nie jesteśmy w 100% wolni... zawsze coś nas ogranicza... zasady dobrego wychowania, normy społeczne, opinie bliskich ludzi... itp.

JaRush napisał/a:
Poza tym, gdzieś, na tym forum zapytałem: fajnie, pięknie, według niektórych Bóg jest wrzechmocny, stworzył wszystko, co nas otacza, ale chciałbym się dowiedzieć, SKĄD WZIĄŁ SIĘ BÓG, OD KIEDY ISTNIEJE itp.

heheh właśnie na tym polega wiara... musimy przyjąc dogmatycznie istnienie Boga... bo jego istnienia nie da rady udowodnić, nie da rady odpowiedzieć na te pytania.. po prostu albo to przyjmujemy, albo nie Smile

Krytyk napisał/a:
A jeśli czynię zło, to kto lub co może mnie ukarać Katarino?
Teoretycznie jest od tego 'prawo'... ale w praktyce wygląda to różnie Wink Inna sprawa, że często te negatywne czyny/zachowania powodują nieciekawe konsekwencje ('Kara naturalna") Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Katarin Katev
Φι
Φι


Dołączył: 19 Maj 2005
Posty: 19
Skąd: Tam, gdzie narodził się chaos...
Poziom: 3
HP: 0/44
 0%
MP: 21/21
 100%
EXP: 1/9
 11%
PostWysłany: 2005-06-17, 15:10   Re: Re kum kum :P Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Archangel napisał/a:
Teoretycznie jest od tego 'prawo'... ale w praktyce wygląda to różnie Wink Inna sprawa, że często te negatywne czyny/zachowania powodują nieciekawe konsekwencje ('Kara naturalna") Smile


Ot co Smile
Po dłuższych zastanowieniach doszłam do wniosku, ze człowiek jest wolny, tylko musi ponosic za wszystko konsekwencje, ale przecież nikt mu niczego nie zabroni... a nawet nie nakarze, bo anwet jesli... To przecuież nie musimy tego wykonywac, możemy uciec od tego i ciągle uciekac przez konsekwencjami, a w końcu umrzemy itd... Ahh, co za mądre wnioski : )

Poza tym Krytyk, nie doszukuj się wszędzie powodów o konflikty i udawadnianie sobie racji na temat religii, a przynajmniej nie u mnie, bo naprawde dla mnei to tak bez sensu, ze nie uda Ci się...

_________________
....GDYBY NIE BYŁO ZŁA DOBRO BYŁOBY NEUTRALNE....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Archangel Płeć:Kobieta
Φιλοσοφ
Φιλοσοφ


Dołączyła: 28 Gru 2004
Posty: 260
Skąd: Warszawa
Poziom: 15
HP: 0/488
 0%
MP: 233/233
 100%
EXP: 3/35
 8%
PostWysłany: 2005-06-17, 20:31   Re: Re kum kum :P Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Katarin Katev napisał/a:

Ot co Smile
Po dłuższych zastanowieniach doszłam do wniosku, ze człowiek jest wolny, tylko musi ponosic za wszystko konsekwencje, ale przecież nikt mu niczego nie zabroni... a nawet nie nakarze, bo anwet jesli... To przecuież nie musimy tego wykonywac, możemy uciec od tego i ciągle uciekac przez konsekwencjami, a w końcu umrzemy itd... Ahh, co za mądre wnioski : )

Czy tak naprawdę jest wolny? Jestem zwolenniczką twierzdzenia, że człowiek prawdziwie wolny jest jedynie w świecie swoich myśli... a tak jest ta jego wolność ograniczona... Raz są to te konsekwencje własnych działan, prawo, obyczaje, moralność... także wchodząc w zwiazek np. partnersi z innym czlowiekiem także świadomie ogarniczamy naszą wolność... fakt godzimy się na to wszystko, ale dlatego iż ta 'utrata' częściowej wolność jest nam w pewien sposób 'wynagradzana', może rekompensowana, po prostu 'coś za coś'...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Katarin Katev
Φι
Φι


Dołączył: 19 Maj 2005
Posty: 19
Skąd: Tam, gdzie narodził się chaos...
Poziom: 3
HP: 0/44
 0%
MP: 21/21
 100%
EXP: 1/9
 11%
PostWysłany: 2005-06-18, 17:12    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Konsekwencje... wiesz, gdyby były one PRZED podjęciem decyzji, człowiek nie byłby wolny, ale jednak konsekwencje pojawiają się dopiero PO zdarzeniu, więc jestesmy woli, bo mamy prawo podejmowac decyzje, a jedyne co MUSIMY jako ludzie to umrzec. Dzieci nie musza chodzic do szkoły, tylko ich rodzice poniosą tego konsekwencje, ludzie nie muszą chodzic do pracy, tylko potem mogą zostac zwolnieni... itp. Na świecie nie ma MUSZĘ, na świcie jest tylko CHCĘ... Chcę skoczyc z okna- szkaczę, chcę zjeśc truskawiki- jem itd... A konsekwencje są dopiero później! Mamy tą wolnośc, że możemy podejmowac decyzje.

_________________
....GDYBY NIE BYŁO ZŁA DOBRO BYŁOBY NEUTRALNE....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 4 Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group