Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
FAQ : Szukaj : Użytkownicy : Rejestracja

Poprzedni temat :: Następny temat
Żądamy etyki w szkołach!
Autor Wiadomość
Tomek Płeć:Mężczyzna
Φιλο
Newsman
Φιλο

Dołączył: 25 Gru 2004
Posty: 67
Skąd: Poznań
Poziom: 7
HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 2/16
 12%
PostWysłany: 2007-09-11, 10:42   Żądamy etyki w szkołach! Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Chodzący na religię mają większe szanse dostać się do renomowanego gimnazjum czy liceum - zauważyli rodzice łódzkich uczniów. Ich obawy podziela Rzecznik Praw Obywatelskich, który wystąpił w tej sprawie do ministra edukacji

Problem dotyczy uczniów podstawówek i gimnazjów, którzy nie chodzą ani na religię (bo nie chcą), ani na etykę (bo w szkole jej nie ma).

Religia i etyka to przedmioty do wyboru. Sęk w tym, że religia jest w 27,5 tysiącach szkół w całym kraju, a etyka tylko w 334.

Dotychczas oceny z tych przedmiotów nie miały znaczenia. Większość rodziców wybierało dla dzieci religię, a kto na nią nie chodził, siedział w świetlicy czy bibliotece lub wcześniej kończył lekcje. Rodzice rzadko wymuszali na szkołach lekcje etyki. A jeśli nawet - dyrektorom trudno było znaleźć nauczyciela tego przedmiotu (po studiach filozoficznych z przygotowaniem pedagogicznym).

Ale w lipcu br. ówczesny minister edukacji Roman Giertych zdecydował, że oceny z religii i etyki będą wliczane do średniej na świadectwie. Tak, jak oceny z języka polskiego, historii czy geografii.

W Szkole Podstawowej nr 34 w Łodzi etyki nie ma. - Nie było chętnych - tłumaczy dyrektorka Agnieszka Błażejczyk. - Pojawili się teraz. Od początku września dostałam już dziesięć podań z prośbą o zorganizowanie takich zajęć.

- Oceny z religii to zazwyczaj szóstki. Podwyższają średnią. Córka na religię nie chodzi, niech więc podwyższa sobie średnią dobrym stopniem z etyki - mówi Rafał Wichman, ojciec szóstoklasistki Agnieszki z SP nr 34. Dlaczego średnia taka ważna?

O przyjęciu do gimnazjum decyduje wynik sprawdzianu po szóstej klasie, ale przy identycznych wynikach szkoły wybierają uczniów z lepszymi ocenami, czyli wyższą średnią. Z kolei kandydaci do liceów i techników za świadectwo z wyróżnieniem dostają dodatkowe punkty.

Dlatego etyki domagają się też rodzice uczniów z łódzkiego Gimnazjum nr 1. Dyrektor Bogusław Olejniczak nie dziwi się: - Oceny z religii są zazwyczaj bardzo dobre. Po włączeniu ich do średniej świadectwa będą nierówne. Z korzyścią dla tych, którzy chodzą na religię. Dlatego wystąpiłem już do gminy o dodatkowe godziny na etykę.

Dodatkowe lekcje to jednak dodatkowe pieniądze z kasy samorządu. - Jeśli w szkole na etykę zechce chodzić przynajmniej osiemnastu uczniów, przedmiot będzie - zapewnia Jacek Człapiński, dyrektor wydziału edukacji w łódzkim magistracie. A przy piętnastu chętnych? Człapiński: - Zastanowimy się.

Zofia Franek, dyrektorka Gimnazjum nr 15, wskazuje jeszcze jedną przyczynę rosnącej popularności etyki: - Nie wszystkim podoba się wliczanie do średniej oceny z uczuć religijnych.

Ale tych, którzy wybiorą etykę, ostrzega: - To ciekawa, ale niełatwa dziedzina wiedzy. Oceny mogą być jak z matematyki, a nie z religii.

- Córka nie musi mieć szóstki z etyki. Chodzi o to, by miała na nią szansę. Żeby było sprawiedliwie - przekonuje ojciec Agnieszki.

Zapytaliśmy MEN, czy w związku z nowymi zasadami naliczania średniej szkoły mają teraz obowiązek organizować etykę i czy resort w tym pomoże? Nie dostaliśmy odpowiedzi.

Problem widzi Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski. "Liczę, iż dla uczniów nie uczęszczających na lekcje religii uda się we wszystkich szkołach (lub grupach szkół) zorganizować lekcje etyki, tak aby dla wszystkich uczniów - na równych zasadach - można było obliczyć średnią ocen z tej samej ilości przedmiotów" - napisał w liście do ministra edukacji Ryszarda Legutki.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group