Ładowanie strony... proszę czekać!Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
FAQ : Szukaj : Użytkownicy : Rejestracja

Poprzedni temat :: Następny temat
Pieniądze dla pielęgniarek z opodatkowania Kościoła?
Autor Wiadomość
Tomek Płeć:Mężczyzna
Φιλο
Newsman
Φιλο

Dołączył: 25 Gru 2004
Posty: 67
Skąd: Poznań
Poziom: 7
HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 2/16
 12%
PostWysłany: 2007-06-26, 23:41   Pieniądze dla pielęgniarek z opodatkowania Kościoła? Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Podwyżki dla pielęgniarek można sfinansować z opodatkowania Kościołów, księży i związków wyznaniowych w Polsce - taką propozycję w liście otwartym do premiera Jarosława Kaczyńskiego przedstawiła młodzieżówka SLD - Federacja Młodych Socjaldemokratów.
- Wnioskujemy o objęcie obowiązkiem odprowadzania podatku do budżetu państwa wszystkich Związków Wyznaniowych i Kościołów oraz pracujących na ich rzecz kapłanów. Wierzymy, że przedstawiciele Kościołów i Związków Wyznaniowych, rozumiejąc trudną sytuację służby zdrowia, przyjmą z dużym entuzjazmem przedstawioną przez nas propozycję - napisano w liście do premiera.

Zdaniem FMS, nieopodatkowanie Kościołów i księży - jako jedynej grupy społecznej w Polsce - to niewykorzystywanie potencjału.Jak powiedział szef FMS Grzegorz Pietruczuk, dobrym pomysłem jest na przykład, aby obowiązkiem płacenia podatków objąć o. Tadeusza Rydzyka. "Rydzyk jest narodowym bohaterem PiS, a dysponuje ogromnymi środkami finansowymi i nie płaci podatków, więc niech zapłaci" - stwierdził Pietruczuk.

Młodzieżówka SLD przypomniała, że hasłem wyborczym PiS było "solidarne państwo", czyli m.in. równe traktowanie społeczeństwa. - Jeżeli nie były to wyłącznie kolejne frazesy przedwyborcze, to wprowadzi pan w "życie" naszą propozycję, która jest urzeczywistnieniem równego traktowania wszystkich grup społecznych oraz przedstawicieli wszystkich zawodów - napisali działacze FMS.

FMS ocenia, że kwoty pochodzące z tego źródła wystarczą nie tylko na podwyżki dla pielęgniarek, ale też np. dla nauczycieli.

W przypadku gdyby premier nie zdecydował się takie rozwiązanie FMS uważa, że "najwłaściwszym posunięciem" będzie dymisja rządu.

Młodzieżówka SLD uważa, że premier próbuje obarczyć odpowiedzialnością za obecną sytuacją w służbie zdrowia "bliżej niezidentyfikowane osoby".

Ich zdaniem, również pomysł referendum (w sprawie opodatkowania najlepiej zarabiających w Polsce celem zdobycia środków na podwyżki w służbie zdrowia) jest próbą oszustwa społeczeństwa, by skonfliktować Polaków i "wyciszyć temat".

Kościoły jako osoby prawne są zobowiązane do płacenia podatków od przychodów, dochodów i majątku na zasadach przewidzianych dla osób prawnych. Wolne od podatku są dochody kościelnych osób prawnych: z niegospodarczej działalności statutowej (np.: datków na "tacę") i z pozostałej działalności (w tym gospodarczej) przeznaczonej m.in. na cele kultu religijnego, oświatowo-wychowawcze, naukowe, kulturalne, charytatywne oraz na konserwację zabytków, inwestycje sakralne - np. budowę kościołów.

Duchowni płacą ryczałt od przychodów związanych z pełnieniem funkcji duszpasterskich. Istnieje jednak możliwość zrzeczenia się opodatkowania ryczałtowego i wybór opodatkowania na zasadach ogólnych. Jeżeli duchowni uzyskują dochód na podstawie umowy o pracę są zobowiązani do płacenia podatku dochodowego na identycznych zasadach jak inne osoby uzyskujące tego typu dochody
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group