Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
FAQ : Szukaj : Użytkownicy : Rejestracja

Poprzedni temat :: Następny temat
Rezygnacja z etyki i religii
Autor Wiadomość
Tomek Płeć:Mężczyzna
Φιλο
Newsman
Φιλο

Dołączył: 25 Gru 2004
Posty: 67
Skąd: Poznań
Poziom: 7
HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 2/16
 12%
PostWysłany: 2007-09-19, 13:54   Rezygnacja z etyki i religii Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Coraz więcej uczniów na Śląsku rezygnuje z lekcji etyki i religii: - Nie zacznę chodzić na msze tylko po to, żeby mieć lepsze stopnie. Nie chcę z wiary w Boga rozliczać się przed nauczycielką - mówi gimnazjalista z Katowic.

Jacek do tej pory chodził na religię, ale lekcje coraz mniej mu się podobały. Przeszkadzało mu, że katechetka ocenia obecność w kościele i odpytuje z modlitw. Chłopak nie ukrywał, że nie chodzi na mszę w każdą niedzielę i dlatego pod koniec zeszłego roku szkolnego dostał z religii ocenę dostateczną. Wie, że gdyby zaczął kłamać, mógłby w tym roku poprawić ocenę na piątkę i podwyższyć sobie średnią na świadectwie.

Poprosił jednak rodziców, by wypisali go z zajęć. - Nie zacznę chodzić na msze tylko po to, żeby mieć lepsze stopnie. Nie chcę z wiary w Boga rozliczać się przed nauczycielką - mówi Jacek. Dodaje, że już od dawna chciał zrezygnować z udziału w katechezie. Zmiana przepisów, uwzględniająca ocenę z religii lub etyki w średniej, tylko zmobilizowała go do podjęcia decyzji.

Zresztą nie tylko jego. Wzrost niechęci do nauki religii zaobserwował Zbigniew Byszewski, dyrektor sosnowieckiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 9. W tym roku znacznie więcej rodziców niż w zeszłym zadeklarowało, że nie pośle dzieci na katechezę.

- Uczniowie wiedzą, co robią, przekonując rodziców do takiej decyzji. Katechetki w naszej szkole odpowiedzialnie traktują swój przedmiot, więc w minionych latach czwórki i piątki mieli tylko najpilniejsi. Uczniowi wygodniej jest pozbyć się problemu, niż brać na siebie dodatkowe obowiązki i narażać się na ewentualną burę od rodziców za kiepski stopień - twierdzi Byszewski.

Ks. Marceli Cogiel, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Katowicach nie widzi problemu. Zresztą Kuria do tej pory nie policzyła, ilu uczniów rezygnuje z lekcji religii: - Przedwczesne jest wyciąganie wniosków. Nie sądzę, by młodzież naprawdę bała się katechetów, większość z nich stawia przecież dobre oceny. Oczywiście, może być tak, że część osób, które uczestniczyły w lekcjach bez przekonania, może zrezygnować. Na innych nowe zasady zadziałały jednak mobilizująco. Wzrosła sprzedaż podręczników do gimnazjów, a wcześniej tylko dzieci z podstawówek przychodziły na lekcje z książkami - zauważa Cogiel. I dodaje, że prawdopodobnie w przyszłym roku kuria przeprowadzi badania zainteresowania uczniów religią.

W parze ze spadkiem popularności religii nie idzie jednak, jak się spodziewano, wzrost zainteresowania etyką. Dzieje się tak dlatego, że rodzic nie ma obowiązku posyłać dziecka na żaden z tych przedmiotów. Równie dobrze może zdecydować, że syn czy córka nie będzie się uczyć ani religii, ani etyki. Wtedy na świadectwie w miejscu oceny z tych przedmiotów nauczyciel stawia kreskę.

- Taka furtka nie jest dobra dla uczniów. Wiadomo, że młodzież jest sprytna i chętnie wymiga się z zajęć, wiele na tym tracąc. A przecież wiedza z zakresu moralności czy filozofii przyda się każdemu, nieważne, czy przekaże ją katecheta, czy nauczyciel etyki - przekonuje Piotr Zaczkowski z Kuratorium Oświaty w Katowicach. Również tutejsi kuratorzy nie policzyli jeszcze, ilu uczniów zrezygnowało w tym roku z religii i etyki.

W zeszłym roku lekcje etyki odbywały się tylko w 62 spośród ponad 2,2 tys. szkół w województwie. W tym roku niektóre z nich już zrezygnowały z tych zajęć. Należy do nich katowicki Zespół Szkół Budowlanych.

- Tylko dwie osoby chciały chodzić na etykę, ale niespecjalnie im na tym zależało. Kiedy usłyszały, że będzie problem z zebraniem grupy, wycofały się - mówi Eugeniusz Ginskar, dyrektor zespołu, który jest trochę zdziwiony spadkiem zainteresowania etyką, bo w poprzednich latach na zajęcia chodziło kilkunastu uczniów.

Maciej Osuch, społeczny rzecznik praw ucznia, uważa, że decyzja o wliczaniu oceny z religii czy etyki do średniej może zniechęcać uczniów, którzy musieliby przykładać się do nauki tych przedmiotów. - Wielu młodych ludzi ma za dużo obowiązków szkolnych. Dlatego wymagający nauczyciel odstraszy tych mniej gorliwych - twierdzi Osuch.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group