Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
FAQ : Szukaj : Użytkownicy : Rejestracja

Poprzedni temat :: Następny temat
Ucieczka z lekcji religii
Autor Wiadomość
Tomek Płeć:Mężczyzna
Φιλο
Newsman
Φιλο

Dołączył: 25 Gru 2004
Posty: 67
Skąd: Poznań
Poziom: 7
HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 2/16
 12%
PostWysłany: 2007-11-07, 10:14   Ucieczka z lekcji religii Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

"Dziennik Polski": Uczniowie coraz częściej rezygnują z lekcji religii. Są też tacy, którzy na katechezę chodzą wyłącznie z musu. A wszystko przez obowiązujące od tego roku szkolnego rozporządzenie w sprawie wliczania oceny z religii do średniej.

- Wśród moich kolegów zapanowała niechęć do religii. Większość z nich wyraża się negatywnie o wliczaniu tej oceny do średniej. Ja również jestem przeciwnikiem tego rozporządzenia - przyznaje otwarcie Wojtek Guratowski, maturzysta z II LO w Krakowie. - W tym roku już sześciu moich znajomych zrezygnowało z religii. Inni chodzą, bo nie chcą mieć luki na świadectwie. Wielu obawia się, że ocena z religii może popsuć im średnią.

Wszystko wskazuje na to, że były minister edukacji Roman Giertych - który był pomysłodawcą rozporządzenia o wliczaniu oceny z religii do średniej - zamiast pomóc, zaszkodził. Niemały udział w tym mają też katecheci, którzy po wejściu w życie nowego prawa, w odpowiedzi na zarzuty, że religia jest łatwym przedmiotem i bez problemu można z niej dostać szóstkę na świadectwie, zaczęli stawiać przed uczniami zbyt wygórowane wymagania. O tej sprawie gazeta pisała we wrześniu ("Ministranci mają lepiej"). Uczniowie żalili się nam wówczas, że aby mieć lepszą ocenę na świadectwie, muszą "zaliczyć" wszystkie majówki, drogę krzyżową, wszystkie pierwsze piątki miesiąca, brać udział w scholi i oazie, a chłopcy muszą być ministrantami. Również katecheci przyznawali, że teraz, kiedy ocena z religii wliczana jest do średniej, nie traktują uczniów tak pobłażliwie, jak niegdyś.

- Do mnie również docierają niepokojące sygnały, że uczniowie uciekają od religii - przyznaje ks. prof. Tadeusz Panuś, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej w Krakowie. - Z początku mnie to zasmuciło, ale teraz pomyślałem sobie, że religia, a przede wszystkim Pan Bóg jest taką wartością, która musi kosztować. A ci, którzy rezygnują z religii, pewnie nie odczuli Pana Boga. Katecheci muszą wymagać, bo gdyby nie było wymagań, to uczniowie uznaliby, że nie ma po co się trudzić.

- Rozporządzenia zmieniają się teraz tak szybko, że pewnie w przyszłym roku już tego problemu nie będzie - ma nadzieję Wojtek Guratowski.

- To nie będzie takie łatwe - zauważa jednak Krystyna Szumilas, posłanka PO, typowana na przyszłego ministra edukacji. - Każda zmiana związana z nauczaniem religii w szkołach musi być konsultowana z władzami kościelnymi. Do mnie również docierały sygnały, że rozporządzenie odnosi zupełnie odwrotny skutek od zamierzonego.

- Jeśli nie uda nam się zmienić tego rozporządzenia, skupimy się na zapewnieniu wszystkim uczniom możliwości uczestniczenia w lekcjach etyki - obiecuje Krystyna Szumilas.

Rozporządzenie stanowi, że oprócz oceny z religii, do średniej ma być doliczana również ocena z etyki i innych zajęć dodatkowych organizowanych przez szkołę. Problem w tym, że lekcje etyki organizowane są tylko w nielicznych szkołach. Główną przeszkodą jest brak odpowiednio wykwalifikowanych nauczycieli tego przedmiotu. W Małopolsce zajęcia z etyki oferuje tylko 9 szkół.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group