Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
FAQ : Szukaj : Użytkownicy : Rejestracja

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4
Wolny człowiek
Autor Wiadomość
Badacz Pism Płeć:Mężczyzna
Φιλ
Φιλ

Dołączył: 23 Gru 2006
Posty: 29
Poziom: 4
HP: 0/61
 0%
MP: 29/29
 100%
EXP: 2/11
 18%
PostWysłany: 2007-09-30, 12:15    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Hetman Aryman napisał/a:
Wolność nie istnieje


WOLNOŚĆ - Ponieważ Jehowa jest Bogiem Wszechmocnym, Suwerennym Władcą nieba i ziemi oraz Stwórcą wszechrzeczy, tylko On dys­ponuje absolutną, nieograniczoną wolnością (Rdz 17:1; Jer 10:7, 10; Dn 4:34, 35; Obj 4:11).
Wszyst­kie inne istoty muszą działać w obrębie określo­nych granic i podporządkować się Jego powszech­nym prawom (Iz 45:9; Rz 9:20, 21).
Można do nich zaliczyć grawitację, prawa rządzące reakcja­mi chemicznymi, oddziaływanie Słońca, wzrost, prawa moralne, a także prawa i czyny innych, któ­re mają wpływ na naszą wolność.
A zatem wol­ność wszystkich stworzeń Bożych jest względna.
Istnieje jednak różnica między ograniczoną wol­nością a niewolą.
Wolność w granicach wyznaczo­nych przez Boga daje szczęście;
tkwienie w niewoli stworzeń, niedoskonałości, słabości lub błędnych ideologii przynosi ucisk i zgryzotę.
Wolności nie należy też mylić z samowolą, czyli lekceważe­niem praw Bożych i samodzielnym decydowaniem o tym, co dobre, a co złe.
Prowadzi to do narusza­nia cudzych praw i wywołuje kłopoty.
Świadczą o tym skutki niezależnego, samowolnego działania Adama i Ewy, do którego nakłonił ich Wąż w ogro­dzie Eden (Rdz 3:4, 6, 11-19).
Prawdziwa wolność jest ograniczona prawem - prawem Bożym, któ­re pozwala człowiekowi w pełni cieszyć się ży­ciem w sposób stosowny, budujący i pożyteczny, uwzględnia też prawa innych i tym samym przy­czynia się do ich szczęścia (Ps 144:15; Łk 11:28; Jak 1:25).
Bóg wolności - Jehowa jest Bogiem wolności.
Wyzwolił Izraelitów z niewoli w Egipcie. Zapowie­dział im, że dopóki będą przestrzegać Jego przy­kazań, niczego im nie zabraknie (Pwt 15:4, 5).
Dawid wspomniał o „wolności od trosk” w wie­żach mieszkalnych Jerozolimy (Ps 122:6, 7).
Pra­wo Mojżeszowe przewidywało, że Hebrajczyk, któ­ry zubożał, mógł się zaprzedać w niewolę, aby zapewnić byt sobie i rodzinie, ale w siódmym roku służby odzyskiwał wolność (Wj 21:2).
W roku jubi­leuszowym (przypadającym co 50 lat) ogłaszano oswobodzenie wszystkim mieszkańcom kraju. Każdy hebrajski niewolnik odzyskiwał wolność, a każdy człowiek wracał do swej dziedzicznej po­siadłości (Kpł 25:10-19).
Wolność - człowiek inaczej jednak ją rozumie, niestety ku swej niedoli.

_________________
"Jeśli więc oznajmiam dobrą nowinę, nie jest to dla mnie powodem do chlubienia się, gdyż nałożono na mnie konieczność. Doprawdy, biada mi, gdybym nie oznajmiał dobrej nowiny!"
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
XPL0173R Płeć:Mężczyzna
Φ
Chosen One
Φ


Wiek: 35
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 8
Skąd: Lubin(Warszawa ATM)
Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 7/9
 77%
PostWysłany: 2007-11-10, 14:12    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Co do Biblii jest tam ciekawy fragment o garncarzu i garnkach, bodajże List Św. Pawła do Rzymian...

Co do wolności woli, to polecam "O Wolności Ludzkiej Woli" Schopenhauera, całkiem nieźle tłumaczy tak, dlaczego człowiek wolnej woli mieć nie może.

Swoją drogą zastanawialiście się kiedyś, czy JAKIEKOLWIEK zdarzenie może mieć nieokreślone prawdopodobieństwo zajścia? Bo tak wyglądałyby wybory owej "wolnej woli". Musiałyby brać się nie z przewagi silniejszej pobudki(determinizm), nie z tejże przewagi z dodanym elementem losowym o określonym prawdopodobieństwie(skoro np. mechanika kwantowa zakłada absolutną losowość na poziomie kwantowym, to te losowania mogą mieć wpływ na decyzję człowieka(traktując świat, ludzki mózg itp. jako tzw. układy chaotyczne), z tym że prawdopodobieństwo musi być jednoznacznie określone(co nieznaczy niezmienne, o ile istnieją jakieś wyznaczniki determinujące te zmiany). Niesprzeczności losowości niestety Schopenhauer nie zauważył, choć w sposób bardzo jednoznaczny wyprowadził to, co dowodzi braku wolnej woli(i czego nie przedstawię bo jest tego za dużo, a nie chcę pogubić się w skrótach myślowych).

_________________
Jestem całkowicie zależny od systemu, bez którego nie mogę istnieć. Problem w tym, że społeczeństwo wmawia mi że to Windows, podczas gdy w rzeczywistości jest to BIOS...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
   
Badacz Pism Płeć:Mężczyzna
Φιλ
Φιλ

Dołączył: 23 Gru 2006
Posty: 29
Poziom: 4
HP: 0/61
 0%
MP: 29/29
 100%
EXP: 2/11
 18%
PostWysłany: 2007-12-28, 20:33    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Po co byłaby Tobie wolna wola gdybyś nie umiał z niej zrobić pożytku?
Liczba wyborów w każdej chwili życia jest bardzo mała, na tę chwilę, ale w sumie stanowią te wybory o drodze życia.
Rachunek prawdopodobieństwa pojawienia się czegoś skomplikowanego jest iloczynem tych szczątkowych prawdopodobieństw.
Proteiny - białka niezbędne do powstania życia są złożone z bardzo skomplikowanych cząsteczek. Jakie jest prawdopodobieństwo przypadkowego powstania nawet całkiem prostej cząsteczki białka w bulionie pierwotnym?
Ewolucjoniści przyznają, że prawdopodobieństwo to wynosi 1 do 10 do potęgi 113 (jedynka ze 113 zerami).
Tymczasem matematycy uważają, że już zdarzenie, którego prawdopodobieństwo wyraża się liczbą 1 do 10 do potęgi 50, nigdy nie nastąpi.
Pewne pojęcie o możliwości czy prawdopodobieństwie takiego zdarzenia pozwala wyrobić sobie fakt, że liczba 10 do potęgi 113 jest większa od szacunkowej liczby wszystkich atomów we wszechświecie!

Jedne proteiny służą za budulec, a drugie za enzymy.
Te ostatnie przyspieszają konieczne reakcje chemiczne w komórce, która bez nich by zginęła, a do jej funkcjonowania potrzeba nie kilku, lecz 2000 protein służących za enzymy.
Jakie jest prawdopodobieństwo przypadkowego powstania tych protein?
Wynosi ono 1 do 10 do potęgi 40 000! „Jest to prawdopodobieństwo tak krańcowo małe” - przyznaje Hoyle - „że takie zdarzenie byłoby nie do pomyślenia nawet wówczas, gdyby cały wszechświat składał się tylko z bulionu pierwotnego”. Następnie dodaje: „Choćby nawet czyjeś przekonanie lub wykształcenie pozwalało mu bez uprzedzeń przychylić się do poglądu, że życie powstało na Ziemi [samorzutnie], to ten prosty rachunek całkowicie przekreśla taką koncepcję”.

XPL0173R napisał/a:
Schopenhauer nie zauważył, choć w sposób bardzo jednoznaczny wyprowadził to, co dowodzi braku wolnej woli

Stoisz teraz przed wyborem. Masz możliwość wolnego wyboru, albo przyjmiesz marne wywody człowieczka mającego duże mniemanie o sobie - przedstawiciela ludzkiej nauki, albo wybierzesz fakt niezbity istnienia Boga.
Co będzie kierowało Twoim wyborem?
Co by nie było, tym czymś - kimś, to Ty wybierasz.

_________________
"Jeśli więc oznajmiam dobrą nowinę, nie jest to dla mnie powodem do chlubienia się, gdyż nałożono na mnie konieczność. Doprawdy, biada mi, gdybym nie oznajmiał dobrej nowiny!"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 4 z 4 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group