Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
FAQ : Szukaj : Użytkownicy : Rejestracja

Poprzedni temat :: Następny temat
egoizm jako motyw działań człowieka
Autor Wiadomość
forest-girl Płeć:Mężczyzna
Φ
Φ

Wiek: 34
Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 2
Skąd: z lasu:)
Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 1/9
 11%
Ikona Tematu/Postu PostWysłany: 2007-02-16, 02:37   egoizm jako motyw działań człowieka Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Hellow, jestem nowa na forum i mam pytanko... mam nadzieje że jeszcze nie było takiego tematu, jest już późno, i nie mam siły szukac, a spac nie mogę bo mi pewien problem nie daje Rolling Eyes
Egoizm stał się ostatnio tematem który bardzo denerwuje moich rozmówców. Brak wiedzy za to duża umiejętnośc paplania z agresywnym zabarwieniem spowodowała że szukam pomocy na forum Wink Chodzi mi tutaj o twierdzenie jakoby egoizm powodował człowiekiem, był motywem przewodnim jego działania... nawet jeśli prezentujemy altruistyczną postawę, to tylko nazywa się to 'bezinteresownością', coś takiego nie istnieje. Pomagamy, by byc zadowolonym z czyjegoś zadowolenia, dumnym z własnego dobra, a wmawiamy sobie bajki o tym że robimy 'coś za nic' żeby odzielic się od zła tkwiącego w człowieku, od morderstw, wojny, przestępczości. To idealizm, wiara w nierealne idee. Prof Leszek Kołakowski pisał coś podobnego, ale w mniejszej skali bo o władzy. Jako takie, jest to podważalne, bo jeśli dobrze zrozumiałam, mało prawdopodobne jest to by całym życiem wszystkich ludzi kierowała tylko jedna ambicja. Ale w przypadku egoizmu, ambicji jest wiele, więc wydaje mi się że taka teoria ma prawo bytu. Oczywiście, gwoli ścisłości, ja nie wykluczam pozytywnego skutku czyjegoś egoizmu, względności... to chyba oczywiste ale pojawiły się też argumenty pt. 'egoizm jest zły i tylko zły, nic dobrego z niego dla nikogo nie wynika, prócz egoisty'. To mi się wydaje zupełnie niemożliwe, bo z najstraszniejszych wydarzeń w historii ktoś może byc zadowolonym, nawet jeśli nie on to wywołał...
Heh czuje że to trochę poplątane i chaotyczne, banalne może, ale proszę o odpowiedź Mr. Green
Czy moglibyście powiedziec mi też coś zupełnie teoretycznie o tym poglądzie? Tzn. jeśli ktoś się nie zgadza, to rozumiem też chętnie poczytam, ale czy nie moglibyście napisac mi coś o tym jako o jakiejś doktrynie(?) filozoficznej, niewiem jak to nazwac... ugh, idę spac bo czuje ze niezbyt jasno się wyrażam...
Z góry dzięki Smile
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Czulu Płeć:Mężczyzna
Φιλοσοφ
Filozof niedzielny
Φιλοσοφ


Dołączył: 12 Lut 2006
Posty: 276
Skąd: sie bierze glupota ?
Poziom: 15
HP: 0/488
 0%
MP: 233/233
 100%
EXP: 19/35
 54%
PostWysłany: 2007-02-16, 21:43    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Mnie tez sie nie chce pisac wiec wkleje link Razz :

http://poradniafilozoficzna.republika.pl/porady06.html#altruizm

_________________
"Filozof optymista wierzy, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów, filozof pesymista obawia się, że to prawda." - Władysław Krajewski

Strategia działania demonów
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
forest-girl Płeć:Mężczyzna
Φ
Φ

Wiek: 34
Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 2
Skąd: z lasu:)
Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 1/9
 11%
PostWysłany: 2007-02-17, 18:12    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

oki, dziękujęSmile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
anlolek Płeć:Kobieta
Φ
Φ


Wiek: 35
Dołączyła: 24 Lut 2007
Posty: 3
Skąd: Chrzanów
Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 2/9
 22%
PostWysłany: 2007-02-25, 20:32    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Masz dużo racji z tym egoizmem! Ja chciałam poruszyć związek egoizmu w miłości i przyjaźni. Nie wiem czy Ci to pomoże coś, ale jakoś mnie korci żeby napisać coś na ten temat. Razz Zacznę od miłości. Otóż w miłości nawet egoista zmieni się pod jej wpływem i zacznie dawać coś od siebie, ale nie wyprze się swych przekonań. Egoista jeśli kocha to kocha. Ale i tak bardziej chce być kochany niż kochać, chce być w centrum uwagi partnera. Chce posiadać inicjatywę, podejmować decyzje i kształtować partnera na swoje podobieństwo bądź swoje "widzimisię". Natomiast jeśli spotyka się egoistę mężczyznę i egoistkę kobietę to oni mogą się wzajemnie ukształtować i powstaje pewien rodzaj swoistej symbiozy, który przeszedłszy w bardziej "zażyłe" stadium tworzy piękny obraz.... Teraz przyjaźń. Tutaj już jest trudniej. Egoistyczna przyjaźń jest bardzo rzadko spotykana, prawie niemożliwa. Dlatego stwierdzam, że egoistyczna przyjaźń moze być tylko platoniczna lub symbiotyczna. Bez zaangażowania emocjonalnego nie ma "tej prawdziwej". Kurcze chyba mi to wyszło chaotycznie Very Happy ale nie mam czasu, idem na filmik! pa Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group