Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
FAQ : Szukaj : Użytkownicy : Rejestracja

Poprzedni temat :: Następny temat
Giertych wprowadzi filozofię do szkół natychmiast
Autor Wiadomość
Tomek Płeć:Mężczyzna
Φιλο
Newsman
Φιλο

Dołączył: 25 Gru 2004
Posty: 67
Skąd: Poznań
Poziom: 7
HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 2/16
 12%
PostWysłany: 2007-04-28, 11:29   Giertych wprowadzi filozofię do szkół natychmiast Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Wicepremier, minister edukacji Roman Giertych zapowiedział, że jeszcze w środę, specjalnym rozporządzeniem wprowadzi filozofię do programów szkolnych. Pierwsza matura z filozofii będzie zdawana w 2009 roku, jako przedmiot do wyboru.
Dziś dokonujemy pierwszy krok ku temu, by filozofia stała się przedmiotem, który będzie wykładany w większej liczbie szkół, by de facto powróciła do szkół - powiedział. Zaznaczył, że to będzie długi proces.
Filozofia była w Polsce nauczana w szkołach w okresie międzywojennym i zaraz po II wojnie światowej. Na początku lat 50-tych zniknęła ze szkół, chociaż i wówczas była i obecnie nauczana jest w nielicznych liceach.
Według nowego rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów ocena z religii nie będzie wliczana do średniej ocen na świadectwach szkolnych - poinformował Giertych.
W projekcie tego rozporządzenia - w wersji skierowanej do konsultacji - znajdował się zapis o wliczaniu oceny z religii, etyki lub innych dodatkowych zajęć do średniej ocen ucznia, który w tych lekcjach uczestniczył.
Nie zdecydowałem się na wprowadzenie oceny z religii do średniej ocen liczonej w szkołach. Wiele na ten temat myślałem, pytałem wielu ludzi, rozważałem to. Na razie takiej decyzji nie podjąłem, zostawiłem te sprawę do dalszych rozważań - powiedział Giertych.
Minister edukacji przyznał, że chciałby w tej sprawie spotkać się "z kilkoma osobami, które w tej sprawie mają wielki autorytet". Wymienił metropolitę warszawskiego abp. Kazimierza Nycza, który "od lat zajmował się sprawami edukacji". Od listopada 1999 roku abp. Nycz pełni bowiem funkcję przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski do Spraw Wychowania.
Giertych pytany, czy zrezygnował tylko z wliczania do średniej ocen z religii i etyki, czy też z ocen ze wszystkich dodatkowych zajęć, odpowiedział, że wycofał cały proponowany wcześniej zapis.
W projekcie nowego rozporządzenia - w wersji skierowanej do uzgodnień - znalazły się zapisy, zgodnie z którymi od 2010 r. każdy maturzysta będzie musiał zdać egzamin z matematyki, żeby otrzymać świadectwo dojrzałości; od 2008 r. nie będzie można oblać żadnego z obowiązkowych egzaminów.
W miejsce obowiązującej jeszcze w tym roku tzw. amnestii maturalnej, od przyszłego roku szkolnego dla tych, którzy nie zdali jednego egzaminu, będzie wprowadzony egzamin poprawkowy. Utrzymana zostanie za to zasada wyboru poziomu egzaminu - albo podstawowego, albo rozszerzonego.
Zmiana części przepisów dotyczących matur była spowodowana orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że niektóre przepisy dotyczące egzaminów dojrzałości wprowadzone ubiegłoroczną nowelizacją są niezgodne z ustawą o systemie oświaty i z konstytucją.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Upi Płeć:Mężczyzna
Φι
Φι


Wiek: 37
Dołączył: 15 Maj 2007
Posty: 23
Poziom: 3
HP: 0/44
 0%
MP: 21/21
 100%
EXP: 5/9
 55%
Ikona Tematu/Postu PostWysłany: 2007-05-15, 20:15    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

A ja myślałem, że na religie chodzi ten kto chce a nie ten co walczy o stopnie Sad Szkoda, że idea pięknych dodatkowych, bezinteresownych zajęć zostanie zniweczona diabelską rządzą łaknienia Crying or Very sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Krytyk Płeć:Mężczyzna
Φιλοσο
Niszczyciel pierdół
Φιλοσο


Dołączył: 25 Gru 2004
Posty: 116
Skąd: Katowice
Poziom: 9
HP: 0/193
 0%
MP: 92/92
 100%
EXP: 16/20
 80%
PostWysłany: 2007-05-16, 07:46    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Religia w szkołach to w ogóle nieporozumienie, jak można łączyć irracjonalizm z obiektywnością nauki? Jeśli chodzi o filozofię, to powinna być przedmiotem obowiązkowym, bo rozwija wyobraźnię i prowadzi do refleksji na temat miejsca człowieka w świecie oraz mechanizmów rządzących rzeczywistością.

_________________
Pustym pojęciom mówimy: STOP !!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Upi Płeć:Mężczyzna
Φι
Φι


Wiek: 37
Dołączył: 15 Maj 2007
Posty: 23
Poziom: 3
HP: 0/44
 0%
MP: 21/21
 100%
EXP: 5/9
 55%
PostWysłany: 2007-05-17, 22:50    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Przyznam racje, filozofia winna być obowiązkowa Very Happy a religia hmm jeśli ma być w szkołach to niech występuje, ale każda inna wiara której nawet jeden wyznawca znajduje się w szkole tak by nie było dyskryminacji i propagowania jednolitych poglądów wtłaczanych do głowy, dzieciom i młodzieży bez względu na wyznanie. Powinny być też zajęcia z wielu religii uświadamianie, jakie przekonania, poglądy wizje, na czym polegają skąd się wywodzą i tak dalej by wychowankowie mogli sami wybierać swą drogę życia (zajęcia religijne moim zdaniem winny być nieobowiązkowe).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
filofilo Płeć:Mężczyzna
Φ
Φ

Dołączył: 20 Cze 2007
Posty: 2
Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 1/9
 11%
PostWysłany: 2007-06-21, 21:59    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Moja koncepcja:
filozofia - przedmiot obowiazkowy
etyka - przedmiot obowiazkowy
religia - przedmiot nieobowiazkowy, dla wyznawcow religii katolickiej
religioznawstwo - przedmiot nieobowiazkowy, dla wyznawcow innych religii lub ateistow, przedmiot mowiacy obiektywnie o wszystkich wyznaniach
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Fisher Płeć:Mężczyzna
Φ
Φ

Dołączył: 27 Cze 2007
Posty: 1
Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 0/9
 0%
PostWysłany: 2007-07-01, 11:25   Filozofia w szkołach. Dodaj użytkownika do listy ignorowanych  Odpowiedz z cytatem

Euforia jaką widzę - odnośnie wprowadzenia filozofii do szkól - w rezultacie może okazać się bezzasadna. Oczywiście jestem zwolennikiem, problem polega tylko na tym jaka to b ędzie filozofia i kto jej będzie uczył. Obawy mam ogromne - bowiem może okazać się tak, że program będzie strasznie okrojony z naciskiem na filozofię chrześcijańską w dodatku uczoną przez katechetów i katechetki, bądź też przez nauczycieli j. Polskiego. Słowem : przez ludzi niewykwalifikowanych... W takich okolicznościach wolalbym aby został zachowany obecny stan rzeczy. Bezpieczniejsza w tym kraju będzie chyba filozoficzna próżnia, niż jaka mogłaby wyniknąć z tych nauk filozofia przekłamana!!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group