Ładowanie strony... proszę czekać!Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 

- Portal Filozoficzny jest projektem całkowicie niekomercyjnym i służy popularyzowaniu filozofii -
Menu
Forum
Strona Główna
Użytkownicy
Szukaj
Grupy
Zaloguj
Rejestracja
Czat filozoficzny
Doradztwo filozoficzne
Forum wegetariańskie

Filozofia
O filozofii:
Pojęcie filozofii
Działy filozofii
Podział teorii filozoficznych
Filozofie i ich przedstawiciele
Zapraszamy do dyskusji:
Forum filozoficzne

Księgarnia
Kupuj tanio książki

Wegetarianizm


O Stowarzyszeniu
Idź na bazar, spójrz dookoła, kup sobie coś, co wygląda pięknie i pachnie pięknie, jakieś warzywo albo owoc, zrób sobie z tego posiłek. Zamiast mięsa. To jest niezwykle satysfakcjonująca zamiana, bardzo trudno jest potem wrócić do punktu wyjścia, bo wygląda on już jak absurdalny, niesmaczny, okrutny i zamknięty przedział życia. Ciesz się z nowej sytuacji. I podziel się nią z innymi.
Zobacz

Zobacz
O wegetarianiźmie:
Historia wegetarianizmu
Dlaczego wegetarianizm?
Weganizm
Składniki w diecie wegańskiej
Mleko - twój wróg!
Uwaga:niewegetariańskie dodatki
Wskazówki żywieniowe
Cytaty znanych wegetarian
Kuchnia wegetariańska:
Zobacz książki
Zapraszamy do dyskusji:
Forum wegetariańskie

Ostatnie zdjęcia
Grecja - Meteory

Wysłał: Administrator
2005-12-31, 09:42
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Grecja - Meteory

Wysłał: Administrator
2005-12-31, 09:37
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Grecja - Meteory

Wysłał: Administrator
2005-12-31, 09:31
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Grecja - Kalambaka

Wysłał: Administrator
2005-12-31, 09:29
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Morze

Wysłał: Administrator
2005-11-23, 06:15
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0


WEGANIZM

Dlaczego weganizm?

Niektórzy ściśli wegetarianie preferują ten rodzaj odżywiania tylko ze względów zdrowotnych. Weganie mają etyczne podłoże swojego stylu życia, czyli przekonanie o tym, że wszystkie formy i odmiany życia są tak samo wartościowei muszą być traktowane z szacunkiem i mieć zapewnione prawo do życia w naturalnym srodowisku - bez jakiejkolwiek ingerencji ze strony człowieka.

Kim jest Weganin?

Weganin to osoba, która nie spożywa i nie używa produktów pochodzenia zwierzęcego, chodzi tutaj zarówno o pożywienie pochodzące od zwierząt (jajka, nabiał, oczywiście mięso, także miód), jak i takie rzeczy jak skóra, wełna, produkty zawierające zwierzęce składniki (większość mydeł i szamponów), produkty testowane na zwierzętach (kosmetyki, leki chemiczne), to wszystko jest alternatywą dla rzeczy, które są efektem okrucieństwa wobec zwierząt i działaniem zmierzającym do zapobiegania temu w możliwie największym stopniu. Dlatego oprócz obrania takiego sposobu odżywiania, weganie działają w licznych organizacjach, których celem jest poprawa bytu zwierząt.

Eksploatacja zwierząt

Wiele ludzi jest przekonanych o niezbędności wykorzystywania natury, są przekonani o konieczności istnienia farm krowich i kurzych "produkujących" mleka i jaja. Przekonanie takie jest jednak oparte na niewiedzy i nieznajomości faktów, a często niestety na zwykłej głupocie i ignorancji.

Kury hodowane dla jaj są chyba najgorzej traktowanymi zwierzętami na farmach. Całe swe życie spędzają w klatkach tak małych, że nie mogą nawet rozłozyć skrzydeł. Dna klatek, często pochyłe, są zrobione z drutu, który tnie im stopy. Wiele kur umiera tylko z powodu złych warunków. By zapobiec zmniejszeniu nośności, co jest efektem ciągłego stresu i przemocy (wyobraź sobie całe życie w windzie z piecioma osobami...), producenci przypalają gruczoły kur rozgrzanym metalem, kurom obcina się dzioby, aby nie dokonywały samookaleczeń i przez kraty nie walczyły z innymi. Same te praktyki zabijają tysiące zanim osiągną one dojrzałość. Pokarm dla kur jest ciągle uzupełniany lekami (około połowa wszystkich antybiotyków jest używana w tego typu celach) by zapobiegać szerzeniu się chorób z jednej strony i żeby zwiększyć nośność z drugiej. Żyjąca w warunkach naturalnych kura znosi 30-40 jaj rocznie, a na farmie do 250-300 na rok. Jednak leki nie utrzymują kur w zdrowiu. Około 80% farm kurzych jest zainfekowanych przez leukozje (rodzaj nowotworu) i salmonellę, o czym mówią rapoty rządowe w USA; w Polsce zapewne nie jest lepiej.

Krowy mleczne są ofiarami zmniejszania kosztów produkcji za wszelką cenę. Większość tych krów jest żywiona minimalnymi ilościami karmy, za to z dodatkiem chemikalii pobudzających laktację. Szybko są one izolowane od młodych, które albo prawie natychmiast (w wieku 16 tygodni) idą do rzeźni, aby trafi na stoły jako cielęcina, albo do młodości są przygotowywane do produkcji mleka. Jednak po wyjątkowo aktywnej laktacji, która trwa około 5 lat, krowa jako już niewydajna trafia do rzeźni. W Polsce tak co roku ginie 1 mln. cieląt i 3 mln. dorosłych krów.

Korzyści zdrowotne

Wiedząc o horrorze zwierzęcej hodowli, miło jest uwiadomić sobie, że dieta wolna od cierpień i wykorzystywania zwierząt oferuje tak wiele korzyści. Wraz ze wzrostem ilości badań skoncentrowanych na lepszym rozumieniu ludzkich potrzeb żywieniowych, łatwiej niż kiedykolwiek zebrać fakty o naprawdę zdrowej drodze żywienia. Tak na przykład po wielu latach prac prowadzonych przez Uniwesytet Cornell (USA) pokazano ile szkód w ludzkim organizmie może narobić dieta mięsna. Po obserwacji 6500 ludzi biochemik dr.T.Colin Campbell stwierdził: "jesteśmy roślinozernym gatunkiem i powinniśmy spożywać jak najwięcej roślin". Te jedne z największych badań epidemiologicznych jakie kiedykolwiek przeprowadzono, wykazały zależność między konsumpcją produktów zwierzęcych, a wieloma chorobami serca i nowotworami.

Podsumowując, produkty zwierzęce nie oferują naszemu zdrowiu nic, co nie mogłoby być zastąpione przez pokarmy roślinne, na przykład białko, żelazo i wapń są łatwiej przyswajalne gdy je się tylko zboża, warzywa i owoce. Nikt nie potrzebuje uzupełnienia minerałów, gdy zdecyduje się na dietę wegańską. Poniżej pokazane są wartości odżywcze niektórych popularnie spożywanych pokarmów:

Procent kalorii z białka:
-Soja 35%
-Groch suszony 28%
-Groszek zielony 30%
-Fasolka "Jaś" 25%
-Szpinak 49%
-Brokuły 45%
-Orzeszki ziemne 21%
-Ciemna mąka 31%
-Soczewica 29%
-Mąka owsiana 15%

Zawartość żelaza (miligramów w 100 kaloriach):
-Szpinak 11,4
-Truskawki 2,7
-Ogórek 6
-Pieprz zielony 3,3
-Fasola 2,2
-Wołowina 1,1
-Polędwica 1,9
-Ser żółty 1
-Mleko 1
-Sałata 3,4

Korzyści dla środowiska

Wyżywienie weganina wymaga zużycia o wiele mniejszej ilości wody, energii i ziemi niż wyżywienie tych ludzi, którzy jedzą produkty zwierzęce. Biorąc pod uwagę fakty z książki Robbinsona "Dieta dla nowej Ameryki" (1987), ze wszystkich podstawowych surowców (produktów rolnictwa, górnictwa, leśnictwa) zużywanych przez Stany Zjednoczone, 33% przeznaczona jest na potrzeby żywieniowe. Gdyby wszyscy amerykanie byli weganami, surowce zużywane w przemyśle spadłyby do swóch procent. Na przykład do produkcji kilograma mięsa potrzeba około 2500 galonów wody, gdy do wyprodukowania kilograma mąki wystarczy 25 galonów. innym niezwykle ważnym faktem jest to, że z odchodów zwierząt hodowanych na farmach wydzielają się ogromne ilości szkodliwych substancji (np. amoniak), które w znaczny sposób zatruwają powietrze i przyczyniają się do powstania efektu cieplarnianego. Ponieważ weganie dążą do używania naturalnych, wolnych od okrucieństwa produktów, zdrowych i bezpiecznych - sami je promują.

Wprowadzenie w praktykę

Książki o zdrowym odżywianiu i książki kucharskie są już od dłuższego czasu u nas dostępne. Polecamy pozycje Marii Grodeckiej, książki z kuchnią indyjską (jednak trzeba sporo przepisów zmienić bo zawierają bardzo dużo mleka), a zwłaszcza książki wydawane przez Adwentystów Dnia Siódmego. Oni to właśnie wydali dwa tomy "Naturalnej kuchni wegetariańskiej" są w niej proste, tanie i dobre wegańskie przepisy. Sporo "normalnych" sklepów albo zrobiło specjalne stoiska ze zdrową żywnością, a te które tego nie zrobiły i tak w większości takie produkty sprzedają.

Alternatywy na skórzane buty, paski i inne rzeczy można łatwo znaleźć w sklepach, wiele z nich oferuje bawełniane, lniane czy nawet syntetyczne ubrania, buty z tworzyw sztucznych. Jeśli chodzi o paski to znakomicie sprawdzają się paski brezentowe dostępne w demobilach i sklepach harcerskich.

Jednym ze sposobów pomagania srodowisku i zwierzętom - a także samemu sobie - jest nauczenie się spożywania i używania tylko tego czego się naprawdę potrzebuje. Staraj się używać roweru, chodzić piechotą lub korzystać z transpotu publicznego. Rób to kiedy tylko masz na to okazje, samochody to jeden z największych trucicieli środowiska.

Jeśli nawet początkowo wszystkie te zmiany będą Ci sprawiać trudność, to po pewnym czasie stanie się to naturalne. Jest rzeczą normalną, że początki bywają trudne. Jeżeli wierzysz w możliwość pozytywnych skutków twego życia - wybierz weganizm. Jeżeli jesteś już wegetarianinem zdecyduj się zrobić ten krok dalej.

Coraz więcej ludzi ma obecnie zastrzeżenia do swoich żywieniowych przyzwyczajeń. Typowa wysoko- tłuszczowa, wysoko- cholesterolowa, wysoko- białkowa, w dużym stopniu pozbawiona cennych witamin dieta coraz częściej jest uważana za główny powód przyczyniający się do chorób serca, dolegliwości krążenia, cukrzycy, różnych rodzajów raka i wielu innych poważnych problemów zdrowotnych.

Społeczną uwagę przyciąga także niesprawiedliwość i okrucieństwo ludzi przetrzymujących zwierzęta w przerażających warunkach gdzie są rozmnażane, dorastają a potem są zarzynane.

Kolejnym powodem społecznego zaniepokojenia jest wzrastające zniszczenie naturalnych zasobów, które powoduje powstawanie obszarów pustynnych i szerzenie się głodu, zanikanie niezbędnych deszczy tropikalnych i najbardziej marnotrawne używanie i zanieczyszczanie bezcennych zasobów wody, którego wymaga hodowla, wykarmienie i zarżnięcie bydła.

Skutki tej ludzkiej krótkowzroczności mogą w wielu rejonach być nieodwracalne. Jedynym etycznym sposobem na życie bez używania wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego jest weganizm. Weganie korzystają z ogromnej różnorodności bardzo odżywczych produktów pochodzących z królestwa roślin- warzyw, zbóż, roślin strączkowych, owoców i orzechów. Weganizm jest jedynym sprawdzonym zdrowym i ludzkim systemem etycznie i naukowo logicznym.

Weganie sprzeciwiają się także noszeniu skórzanych butów, futer, wełnianej odzieży i wszystkich innych produktów okrucieństwa wobec zwierząt, ich cierpienia i śmierci. Weganie zdają sobie sprawę, że nie ma znaczenia czy zwierzę zabijane jest po to żeby je zjeść czy po to, żeby ubrać się w jego skórę i nie może tu być mowy o "niewinnych produktach ubocznych" okrucieństwa wobec zwierząt.

Naturalnym rezultatem szeroko pojętego weganizmu jest nie tylko lepsze zdrowie człowieka i szczęśliwsze warunki życia w królestwie zwierząt, ale także ogromna ulga dla obciążonego środowiska.

W rzeczywistości potrzeba dwóch do trzech akrów aby wyżywić osobę stosującą typową dietę a tylko 1 / 10 akra aby mógł się wyżywić weganin. W stosunku do wody używanej do uprawy żywności dla wegetarianina osoba stosująca dietę mięsną zużywa jej 3 razy więcej, ale potrzeba mniej niż 1/3 przeciętnej ilości wody aby mogła urosnąć żywność dla weganina.

CIERPIENIE ZWIERZĄT
Miliony sztuk bydła, owiec, świń, kurczaków, indyków, kaczek, gęsi i królików jest co roku zarzynane aby zaspokoić ludzki apetyt na mięso tych zwierząt i dostarczyć szerokiego zasobu produktów zawierających ich kości, skórę, szczecinę, pióra, futro, racice, rogi i tłuszcz. Miliony zwierząt same umiera z zimna, chorób, głodu, ubocznych efektów nadużywania leków, wycięczenia, zaniedbania w rzeźni i podczas transportu.

BEZ MACIERZYŃSTWA I STAROŚCI
Bardzo niewiele osób zdaje sobie sprawę z niemniej ciężkiego położenia mlecznych krów i cieląt. aby wyprodukować mleko, krowa koniecznie musi mieć wcześniej cielę, które następnie wydziera się jej nie później niż w ciągu 4 dni od urodzenia. Wtedy zamiast wytwarzać 3 litry mleka dziennie dla swojego cielaka krowa produkuje 30 litrów mleka dla ludzi, podczas gdy wcale go nie potrzebuje. Długość życia krowy to około 20 lub więcej lat ale dla lepszego mięsa zarzyna się ją gdy jest w wieku 3- 7 lat.

NIEEKONOMICZNE MORDERSTWO
W Europie importuje się ogromne ilości zboża, w tym dużo z krajów Trzeciego świata, aby wyżywić zwierzęta hodowlane po to aby produkowały więcej produktów mlecznych i mięsnych. Powoli zaczynamy uprawiać rośliny w większej części dla zwierząt niż dla ludzi, a w końcu hodowla zwierząt staje się całkowicie nieopłacalna. średnio tylko 15% białka pochodzącego z roślin jest przetwarzane do zużycia przez zwierzęta, podczas gdy 10 akrów dojrzałych ziaren soi może dostarczyć białka dla 60 osób, to 10 akrów, z których żywi się bydło może go dostarczyć w postaci mięsa tylko dla dwóch osób. Byłoby zupełnie niemożliwe aby każdy mieszkaniec Ziemi odżywiał się według typowej mięsnej diety, po prostu nie ma na to wystarczającej ilości gruntów.

WEGANIZM A CHOROBY
Badania wykazują wyraźne korzyści dla zdrowia człowieka płynące ze stosowania diety wegańskiej, która jest niskotłuszczowa (nie zawiera szczególnie szkodliwych tłuszczy nasyconych), nie zawiera cholesterolu, charakteryzuje się obecnością złożonych węglowodanów, niską zawartością soli i wysoką zawartością witaminy A i C.

U wegan występuje niższe ryzyko zachorowalności na choroby serca, cukrzycę, raka piersi i okrężnicy (dwa najbardziej narażone miejsca), problemy z kamieniami żółciowymi, z hemoroidami i kamieniami nerkowymi.

Dzisiaj:
Czas: 21:20, Niedziela
1 Sierpnia 2021
Do końca roku zostało 153 dni.
Imieniny obchodzą: Brodzisław, Justyn, Konrad, Konrada, Nadia, Piotr
Użytkownicy obchodzący dziś urodziny:
Hetman Aryman (32) (złóż życzenia)
Jabkowy (33) (złóż życzenia)
Użytkownicy obchodzący urodziny w ciągu następnych 5 dni: anifer (36) beataszadkowska (49)

Chcesz zarobić?


Kto jest na Forum
Przez ostatnie 24 godziny byli na forum:
0 Zarejestrowanych, 0 Ukrytych i 12 Gości
Z zarejestrowanych:
Brak
Użytkowników w ostatniej godzinie:5
Na Forum jest 1 użytkownik :: 0 Zarejestrowanych, 0 Ukrytych i 1 Gość
[ Kto jest na Forum ]
Najwięcej użytkowników 119 było obecnych 2007-07-15, 02:42

Kto jest na czacie
Na czacie jest 0 użytkowników

[ Zaloguj się by wejść na czat ]

Szukaj
Szukaj:
Szukaj w:

Zaawansowane szukanie

Ostatnie tematy
» Prokurator: ukarać Nergala grzywną za podarcie Biblii
» Badacze z Uniwersytetu odkryli zmiany w Starym Testamencie
» Inny punkt widzenia - Buddyzm
» Grecy znieśli obowiązkową religię w szkołach.
» Wiara w Boga zabiła dziecko!
» Zjednoczony Kościół Australii za pomocą w aborcji
» Brak wiary w ewolucję przyczyną zwolnienia z pracy
» Czy Polska będzie państwem wyznaniowym?
» Obraz religijności miasta Warszawa
» Odwołano koncert metalowy
» z hist. fil...
» Artysta czy degenerat?
» Dlaczego istnieje raczej coś, niż nic?
» Ucieczka z lekcji religii
» Ojciec Rydzyk chce z pomocą wód termalnych ogrzewać uczelnię
» Przemyślenia publicysty na temat Dnia Wszystkich Świętych.
» "nie wierzę, że jest coś po tamtej stronie"
» Apel Benedykta XVI do farmaceutów
» Szatan uwziął się na Polskę!
» Ateizm i pornografia na wystawie w kościele
» Czy będzie wsparcie dla PiS-u od biskupów?
» Rezygnacja z etyki i religii
» Czy próżnia istnieje?
» Żądamy etyki w szkołach!
» Premier popiera Radio Maryja
» Kard. Dziwisz chce zmienić zarządy Radia Maryja i TV Trwam
» 10 przykazań ojca Rydzyka
» Czy działalność ojca Rydzyka jest dobra?
» Internetowa Lista Ateistów i Agnostyków
» Jak się ma analogowość do cyfrowości we wszechświecie
» jak wygrac na loterii ?
» Strasburg zbada oceny z religii !!!
» Pieniądze dla pielęgniarek z opodatkowania Kościoła?
» Nie będzie debaty nad kreacjonizmem?
» "Bóg urojony" Richarda Dawkinsa

Najaktywniejsi użytkownicy
Czulu  postów 276
Archangel  postów 260
Krytyk  postów 116
Vithal  postów 82
Sivis Amariama  postów 80
Tomek  postów 67
Administrator  postów 38
Badacz Pism  postów 29
Black lady  postów 25
Upi  postów 23

Statystyki
Nasi użytkownicy napisali 1580 postów, 153 tematów
Mamy 534 zarejestrowanych użytkowników
Ostatnio zarejestrował się brulepetra

Linki


Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group